Bilgisayar programcıları, her hangi bir sistemin görünmeyen kısmını elde ettikleri bilgiler ile bilgisayar içerisinde yüklü c++, c plus, c sharp, delphi gibi veya buna benzer programlarla sisteme döken kişilerdir. Örneğin; bugün gibi bir telefon alıyoruz. Bu telefon “iphone 6s” ya da “samsung S7 edge” olsun. Biz bu telefonlara 2.000 tl veya 3.000 tl gibi bir rakam veriyoruz. Bu rakamı görünüşüne verdiğinizi biliyorum. Lakin esasında içerisindeki yazılıma para ödüyoruz. En basitinden günümüzde bilişim teknoloji alanında son derece çeşitli meslek branşları vardır.

Bu meslek branşları özellikle bilişimciler için meslek lisesinden başlamaktadır. Meslek liselerinde web tasarım, veri tabanı gibi birkaç bilindik bölüm bulunmaktadır. Öğrenciler bu dallardan birini seçerek yollarına devam ederler. Üniversite zamanı geldiğinde ise bilgisayar programcılığı bölümüne gitmektedirler. Eğer mühendislik tercih bilgisayar mühendisliği bölümüne geçiş yapabilirler. Lisede programlama öğretiyorlar mı? Lise de programlama temelleri adında bir ders bulunmaktadır ve bu ders ile programlamanın temelleri öğretilmektedir. Fakat tam anlamı ile bir programcılık öğretilmemektedir.

 Yazılımcılar Nasıl Para Kazanıyorlar?

 Öncelikle yazılımcılar çeşitli çalışma şekillerinde çalışabilmekteler. Bu çalışma şekillerinden ilki evden “freelance” dediğimiz çalışma şeklidir. Bu metot ile rahat bir şekilde çalışma sergileyebilirler. Ofislere gitmelerine gerek yoktur ve rahatlıkla diledikleri zaman bilgisayarlarının başına geçerek çalışmaktadırlar. Evden çalışırken de beden işçiliğini kullanmalarına da gerek yoktur. Yazılımcılığın zorlukları nelerdir? Yazılımcılık insan beynini son derece yormakta olan bir iştir. Bazı yazılımlar 5 – 6 günü oldukça düşük bir zaman sürebiliyorken bazıları ise 1 ila 2 ay arasında değişebilen bir zaman zarfında sürebilmekteler. Yazılımcılar temel olarak otomasyon yazılımları ve birkaç dalda daha çeşitli yazılımlar yapmaktalar. Tabi ki bu dallar en çok sipariş gelen alanlardır yoksa iyi bir yazılımcı dilediği yazılımı istediği şekilde yapabilmektedir.

 Ofis İçerisinde Çalışan Yazılımcılar

 Ofis içerisinde çalışan çeşitli bilgisayar programcıları çeşitli şirketler içerisinde görev almaktadırlar. Bu şirketlere ise sürekli olarak yazılım siparişleri gelir. Yazılımcılar bazı durumlarda sadece yazılım yapmazlar ve yapmış oldukları yazılımların teknik destek hizmetini de yine kendileri verebilmekteler. Ofis içerisinde çalışmakta olan yazılımcılar genel olarak sabit bir maaş ile çalışmaktalar. Yazılımcılar sadece yazılım mı yapıyorlar? Bu yazılımcılar sadece yazılım yapmamaktalar. Çeşitli oyunların projelerinde de görev alabilmekteler. Görev aldıkları projeleri gerçekleşmiş oldukları takdirde de yine haklarına düşen paylarını almaktadırlar. Tabi şunu unutmamak gerek, pc programcıları iyi maaş aldığı gibi, programcı olmakta gerçekten zordur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here