Son zamanlarda önüne geçilemeyen bir trend yakalayan nargile, aslında uzun bir zamandır ülkemizde mevcut olan bir ürün. Nargile hazırlamak ve sonrasında içerken köz takviyesi yapmak, evde kendiniz yapıp içtiğiniz zaman maliyeti çok düşük olan ama uğraş gerektiren bir iştir. Bu yüzden çoğu insan evde uğraşmak yerine gidip bir kafede oturup içmeyi tercih eder. Ayrıca bağımlılık yaptığı için, evde içen biriyseniz bile dışarıya çıktığınızda bir kafede nargile varsa mutlaka orada da nargile içiyorsunuz. Bir adet nargile satarak ortalama beş adet nargilenin masrafını çıkarttığımızı düşünürsek, yüzde dört yüz kar edebildiğimiz ve sık satışını yapabildiğimiz bu ürün iyi bir gelir kaynağı olabilir. Bu durumları göz önünde bulundurursak, işlek olan bir yerde nargile satışı yaparak para kazanamama ihtimaliniz çok düşük. Bu durumu gören insanlar için yeni bir iş alanı açıldı, mevcut olan bir kafede nargile işletmeciliği.

 Size bu iş hakkında bilgi vermeden önce ufak bir maliyet analizi hakkında bilgi vereyim. Eleman parası hariç haliyle hesapladığımız zaman bir nargilenin yapım maliyetini yaklaşık olarak 5₺ tutarında hesaplayabiliriz. Tabi ki bu maliyeti arttırıp azaltmak sizin elinizde. Fakat içilebilir kaliteli bir nargilenin maliyetinden dolayı masrafı aşağı yukarı bu civarda. Peki satış fiyatı nedir? Şu an ortalama nargile fiyatları 25₺ ve 40₺ arasında değişmektedir. İki fiyatı kapsayan nargilelerde aynı kalitededir, fiyat farkının sebebi kafelerin fiyatlandırmasıdır. Eğer bir kafeniz varsa, günlüğü 80₺ ücretle bir nargileci çalıştırıp tanesi 25₺ fiyatla günde 20 tane nargile satıyorsanız nargile başına eleman masrafı hariç 20₺ kar edersiniz. Günlük ise (20×20-80=320) sadece nargileden 320₺ kar etmiş olursunuz. Satış rakamı olarak 20 düşük bir sayıdır, bu sayıya ulaşmanız kolaydır ve üzerine çıkabilirsiniz. Gelelim kafeniz olmadan nasıl nargile satarak para kazanabileceğinize,yani benim isimlendirmemle kafede nargile işletmeciliğine…

 Öncelikle şunu belirteyim ki 2 çeşit nargile işletmesi alabilirsiniz. Birincisi kafeye hiçbir ödeme yapmadan sattığınız nargile üzerinden yüzdelik pay olarak çalışabilirsiniz, diğeri ise kafeye aylık kira ödeyip bütün nargilelerin parasını siz alabilirsiniz.

 Benim bu konuda size önerim yüzdelik pay olarak çalışmanızdır. Bir nargile işletmesi açmak için ilk etapta nargile takımları, kömür, tütün ve diğer giderler gibi toplam gider maliyeti olarak 5000₺ ile 10000₺ arası değişmektedir. Bu tamamen sizin kaliteli ürün alıp almamanıza ve aldığınız ürün miktarına göre değişmektedir. Eğer ki bu işi yapmaya karar verdiyseniz sizin için en önemli olan şey satacağınız müşteri kitlesidir. Bu sebepten ötürü müşteri sayısı çok fazla ve nargile satış potansiyeli yüksek bir kafe ile anlaşmalısınız. Anlaşma olarak nargile satışı üzerinden en az yüzde altmış pay almanız konusunda sizi uyarırım yoksa iyi bir gelir tutarında para kazanamazsınız.

 Nargile kafede sizin kalıcı olabilmeniz adına kafenin nargile ruhsatı alması lazım, yoksa nargile satışından dolayı yüksek miktarı para cezası yiyecektir ve sürekli bu riske giremeyeceğinden dolayı sizinle yolları ayırma kararı alacaktır. Ayrıca nargile kafe ile sözleşme yapmanızı şiddetle öneririm. Siz bir süre boyunca çok iyi miktarda para kazanınca, kafe bu ufacık yatırımı kendisi yapıp sizi aradan çıkartarak tüm geliri kendisi almak isteyecektir. Bu sebepten dolayı cayma bedeli yüksek olan, en az bir yada iki senelik bir sözleşme yapın.

 Bu senaryoya göre varsayıma dayanan bir hesaplama yapalım. Çok müşterisi olan bir kafede, tanesi 30₺ fiyatla ve satıştan yüzde altmış pay alacağınız şekilde günlük 20 tane nargile sattığınızı varsayalım. (((30×0.6)-5)x20) işleminin sonucuna göre günlük 260₺ kar edeceksiniz. Eğer ben uğraşmam derseniz günlük 70-80₺ ücretle eleman koyup sadece malzeme alımı yapıp tek bir nargile işletmesinden günde ortalama 180-200₺ kazanabilirsiniz. Bu yöntemle para kazandıkça başka nargile işletmeleri alıp başına güvendiğiniz kişileri koyabilirsiniz. Bu sayede nargile işletmelerinizin sayısını arttırmak ve gelirinizi çoklamak ise tamamen size kalmış…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here