Günümüzde birçok tarayıcı sanal aleme lanse edilmiş haldedir ve bu tarayıcılar sayesinde çeşitli websiteleri ziyaret ederek websitelerde bulunan bazı materyalleri inceleyebiliyor, sosyal medya hesaplarımızda gezinebiliyor ve daha birçok işlemi gerçekleştirebiliyoruz.

Ancak özellikle son zamanlarda çeşitli tarayıcıların, reklamlarına çok fazla önem vermeleri nedeni ile kullanıcıların kafaları bir hayli karışmış durumda. Daha doğrusu kullanıcılar tarayıcıları hangi kriterlere göre seçmeleri gerektiğinin bilincinde değiller ve bu nedenle de bilgisayarlarına birçok tarayıcıyı indirmekteler. Google’ın Chrome tarayıcısı en çok reklamı yapılan tarayıcıdır. Bu tarayıcının milyonlarca kişi tarafından tanınması ve patlama noktası da piyasaya sunduğu reklamlar sayesinde gerçekleşmiştir.

Kendini Her Zaman Güncellemeli

Birçok bilgisayar kullanıcısı yine Chrome tarayıcısını tercih ediyorken, bir çoğu da en başından beri Firefox tarayıcısını veya Safari tarayıcısını tercih etmektedir. Ancak bu kesimlerin haricinde başka bir kesimin de kafası karışmış durumda.

İlk önce tercih etmeniz gereken tarayıcının sürekli olarak kendisini her daim güncelliyor olması gereklidir. Tarayıcıları tercih ederken en az güvenlik açığına sahip olanları seçmelisiniz. Bildiğiniz üzere hacker olarak bildiğimiz kötü niyetli bilgisayar korsanları, sürekli olarak tarayıcıları hedef almaktalar ve gerek eklentiler üzerinden gerekse daha farklı noktalarda açıklar tespit ederek hack girişimlerinde bulunmaktalar. Bu girişimlerin sonucunda da çok tehlikeli, geri dönüşü olmayan sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle tarayıcınız hem kendini sürekli güncelleyen, hem de çeşitli güvenlik açıklarına karşı sürekli tedbirlerini alan bir tarayıcı olmalıdır.

Güvenlik Seviyesi Yüksek Olmalı

Tarayıcınızın güvenlik seviyesi en üst düzeyde olmalıdır. Yine tarayıcınızı seçerken eklenti açısından sizlere yüksek çözümler sunuyor olması gereklidir. Eklentiler her zaman hayatımızı kolaylaştıran unsurlardır. Onlar sayesinde hem güvenliğimizi sağlayabiliyor hem de kendimize ciddi önem taşıyan kolaylıklar sunabiliyoruz.

Bütün bunların yanı sıra tarayıcınızın hızlı olması da iyi bir şeydir. Ancak birçok kullanıcı, tarayıcıları sadece hız seviyelerine bakarak tercih ettiği için hataya düşmektedir. Tarayıcıları asla sadece hız seviyesine göre tercih etmemelisiniz. Aksine güvenlik seviyesine ve sizlere sunmuş olduğu çözümlere göre tercih etmelisiniz.

Mozilla Firefox güvenlik açısından oldukça profesyonel bir tarayıcıdır. Chrome ise hız açısından oldukça kalitelidir. Safari tarayıcısı da sadeliği ve hızı sevenler açısından tavsiye ediliyor. Opera tarayıcısı bilgisayarlarda çok sık kullanılmıyor olsa da telefonlarda oldukça kalitelidir. Bu makalemizde geçerli olan kurallar telefonlardaki tarayıcılar için de geçerlidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here