Mühendislik bölümlerinin hemen hepsi, sayısal derslerde teferruata indikleri için zordur. Analitik düşünme becerilerini geliştiren sayısal alanda pratik kazandıran ve en önemlisi yabancı dil gelişiminde büyük rol oynayan Mühendislik bölümlerini 4 veya 5 yıl okuduktan sonra mezun olanlar ne iş yapacaklarını bilemiyorlar. Özellikle çok mezun veren Makine Mühendisleri için iş fikirleri tabanlı bu makalemizi yeni iş fikirleri bulma konusunda ufkunuzu genişletmek için okumanızı öneriyoruz.

Yeni mezun Makine Mühendisleri için iş fikirleri

 Hayaller ile gerçekler hiçbir zaman birbiri ile uyuşmuyor! 5 veya 6 sene çok yoğun bir çalışmanın ardından bitirilen makine mühendisliği, enerji sistemleri mühendisliği gibi bölümlerden mezun olduğunuzda ne yazık ki hemen iş bulmanız pek mümkün değil. Bu nedenle küçük çaplı işletmelerde düşük maaşla 1-2 yıl tecrübe kazanmak amacıyla 4. sınıftan beri yöneldiğiniz alanda veya sektörde iş yapan İşletmeleri seçmenizi tavsiye ediyoruz. Makine mühendisliği alanı çok büyük bir alan ve geniş bir yelpazeye yayılıyor. Mühendislikte üretim tasarım pazarlama satın alma ve bakım onarım gibi çeşitli alanlar olduğu için hangi alanda başarılı olduğunuzu önceden kestirerek küçük işletmeler den başlayıp yavaş yavaş tecrübe kazandıkça daha kamusal işletmelere yönelmenizi tavsiye ediyoruz.

Hangi alanda kendinizi başarılı hissediyorsunuz?

Eğer işletmelerin ürün tasarım ve imalat alanında çalışmayı seviyorsanız maaşınız biraz daha yüksek olabilir ama çok yoğun bir çalışma ortamının sizi beklediğini bilmeniz gerekiyor. Bu noktada ürün imal edeceksiniz ve bu imal edilecek ürünün tasarımını gerçekleştirecek ekipte olacaksınız. En ufak bir hatanız bile affedilmeyecek. Örneğin bir vida tasarladığınız düşünelim yanlış bir tasarım milyonlarca vidanın yanlış üretilmesi anlamına geliyor bu da çalıştığınız firmaya büyük bir mali zarar getireceğinden hemen işinizden olabilirsiniz. Üretim sektörlerinde çalışmaya karar vermiş Mühendisler tasarım bölümünde çalışacaklarsa adeta kılı kırk yarmaları gerekiyor. İşletme sahibinin gözüne girebilmek için işletme sahibine daha çok para kazandıracak daha az maliyetli ve daha çok satış pazarı olan ürün dizayn etmek tasarım alanında çalışan mühendislerin işidir.

 Ürün Pazarlama ve satış alanında çalışan yeni Mühendisler, ürün sirkülasyonu konusunda ortaya çıkan sorunlarda müşteriyi kaybetmeden onu memnun edecek politikalar yürütmek zorundadırlar. Birkaç başarısızlık sizi işinizden edebilir. O yüzden ürün pazarlama ve satış alanında çalışmak istiyorsanız ikna etme kabiliyetinizin gelişmiş olması gerekiyor. Zor zamanlarda Strese girmeden pratik çözümler bulabilmeniz gerekiyor.

Başka firmalarda değil kendi işini kurmak isteyen girişimci Mühendisler için iş fikirleri

 Ne kadar küçük olursa olsun kendi işinizi kurmanız ve geliştirmenin sizin için birçok avantaj getirecektir. Bu noktada sermaye ve para devreye giriyor. Girişimci Mühendisler için hibe ve kredi veren birçok banka ve kuruluşlar var. Bunları takip etmek ve araştırmak gerekiyor. Gerçekten akla yatkın bir iş fikri varsa, eninde sonunda mutlaka sponsor olabilecek kişi veya kuruluşlar karşınıza çıkacaktır. Ama öncelikle hangi alanda ne tür bir iş kuracağınıza karar vermeniz gerekiyor. Sektörün sizin Seçtiğiniz alanda size ihtiyacı var mıdır? Varsa ne kadar ihtiyacı vardır gibi sorulara objektif bir şekilde cevap vermemiz gerekiyor.

Orijinal bir Fikir Bulunuz

Mühendisler için bu zor bir problem değil, ancak zaten onlar en az 4 yıldır zor problemleri çözmeye alışıktırlar. Bu nedenle orijinal bir fikir bulmak zor olmayacak. Orijinal bir iş fikri bulduktan sonra, bu fikrin ışığında projeyi hayata geçirebileceğiniz araştırmalar yapmanız gerekir. İş fikrini hayata geçirmek için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini planlamanız gerekir ki bu zor değildir.

 Yeni mezun olmuş Mühendisler için iş fikirleri arasında boş zamanlarda ek iş olmak için üzere sayısal dersleri yani matematik fizik kimya gibi dersleri özel olarak vermek para kazandırabilir. Makine Mühendisleri ve enerji sistemleri mühendisleri başta olmak üzere bütün mühendisler matematik fizik konularında çok rahat dersler verilebilir. Özel ders vererek en azından iş sürecine gelinceye kadar boş kalmaktan kurtulabilirsiniz. Bunun için çevrenizin olması gerekir. Çevreniz yoksa ve ders anlatımı konusunda kendinize güveniniz tam ise, You Tube için 200-300 video hazırlayın. Tarlaya ektiğiniz tohumlar gibi, insanlar sizi anladıkça fenomen olmaya doğru ilerleyecek ve güzel paralar kazanabileceksiniz.

İngilizce Ders Vermek

 Yeni mezun olmuş Mühendisler için bir diğer iş fikri İngilizce özel ders vermek. Çünkü genellikle iyi üniversitelerin Mühendislik fakültelerinden mezun olan mühendisler İngilizceyi iyi derecede bilirler. Dil dersi vererek belli bir ek gelir elde edebilirler. Yine You Tube platformunu para kazanmak için çok rahat kullanabilirler.

Diploma Kiralama

 Yeni mezun Mühendisler için iş fikirleri arasında diploma kiralama olayını kesinlikle önermiyoruz çünkü diplomanızı kiraya verdiğinizde işin ağırlığına göre en ufak bir yanlışlıkta bütün sorumluluk size ait olur. Mühendislik fakültelerinin çoğunda öğrencilere farkındalık arttırıcı telkinler yapılmaktadır. Örneğin bir doktor bir kişinin hayatıyla bir mühendis toplumların hayatı ile oynar telkini sorumluluk açısından oldukça farkındalık kazandırıyor. Sorumluluk bilincinde olarak böyle bir ek iş fikri riskli olabilir.

Akademik Kariyer Yapmak

İş fikri olarak akademik kariyer pek cazip olabilir. Yüksek lisans ve doktora yapmak için istek azim ve zamanınız varsa, kendi alanınızda keyif verici ve araştırmalarla dolu bir süreç sizi bekliyor olacak. Bunun için yurt dışında iyi bir üniversitede birkaç yılınızı geçirdikten sonra kapılar size açılmaya başlayacaktır.

Mühendis İşsiz Kalamaz

Zoru başarmak üzere yetiştirilen bir mühendis, iş hayatında illa ki yolunu bulacaktır. Problem çözme uzmanı olan bir mühendis iş fikri geliştirirken de zorlanmayacaktır. İnanç ve hedeflerini bu düşünce doğrultusunda besleyen bir mühendis, eldeki imkanları değerlendirmenin yolunu bulabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here